Gajdics Péter 2023 januárban költözött Bali szigetére a Hatten Wines felkérésére, azóta lankadatlan kíváncsisággal ismerkedik a balinéz világgal.
Mit keres egy magyar borász Balin?
Repülő borászként készítettem már bort Magyarországon kívül Ausztráliában, Németországban, Új-Zélandon, Angliában, illetve Törökországban, a balinéz szerződést egy mexikói lehetőséggel szemben választottam. Bali nagy projekt, hatalmas szakmai kihívás: a trópusi borászat önmagában is kuriózum, ugyanakkor a sziget vonzereje is befolyásolta a döntésem.
A szó európai értelmében klasszikusnak nevezhető balinéz stílus ma még nem létezik. A helyi szőlészet-borászat alig 30 éves múlttal bír, jövője pedig a technológiai fejlesztéseken, a meglévő fajták alaposabb megismerésén, új fajták telepítésén, új területek művelésbe való bevonásán múlik. Egy háromfős nemzetközi borászcsapat tagjaként legfontosabb feladatom egy, a nemzetközi piacon is érvényes borászati arculat kialakítása, a Hatten termékskálájának bővítése, különös tekintettel a felső minőségi szegmensre, illetve a natúrborok és bioborok megalkotása.
Derűs hinduizmus
Indonézia hivatalosan muzulmán ország, de Bali lakossága a hindu vallást követi, ez pedig alapvetően határozza meg a közösségi érintkezést. Szembetűnő, hogy a helybéliek nem beszélnek hangosan, nem emelik fel a hangjukat, és konfliktushelyzetben sem viselkednek erőszakosan. Viszont mindig mosolyognak, udvariasak, a kellemetlen vagy feszült szituációkat is derűs jóindulattal próbálják megoldani.
A vidéki és a városi lakosság egyértelműen elkülönül kulturális szempontból. Az idegenforgalmi iparág dolgozói mind beszélnek angolul, nagyon odafigyelnek a turistákra. Ezzel szemben az átlagos balinézek mindennapjait a legkevésbé sem befolyásolja a turizmus, ők nem sokat változtak a bulék, azaz fehér turisták áradata miatt: angol helyett inkább activity-nyelven, vagyis mutogatás útján lehet velük kommunikálni.
Népszerű turistacélpontok
A klasszikus turistacélpontok közül Nusa Penida az egyik legnépszerűbb. Ez egy kis sziget Bali mellett, hihetetlenül szép sziklaormokkal a partvidéken, ugyanakkor meglehetősen nagy forgalmat bonyolít le. Ubud Bali spirituális központja, itt áll a híres Ubud Palace, Ázsia egyik legcsodálatosabb palotakomplexuma. Ez a sziget leginkább frekventált turisztikai attrakciója, nagyon európai hangulatú, annak minden előnyével és hátrányával. A közeli Majomerdő is rengeteg utazót vonz, érdemes meglátogatni, ugyanakkor résen kell lenni, mert a majmok profi tolvajok: kilopják az ember kezéből a telefont, bemásznak a táskába, benyúlnak a nadrágzsebbe. Szerencsére minden sarkon áll egy biztonsági ember, aki megregulázza a szemtelen példányokat. A Majomerdő szórakoztató látványosság, de tudni kell, hogy a szigeten több olyan gócpont is van, ahol hatalmas majompopuláció él.
Érdemes felkészülni rá, hogy a népszerű helyekre csak hosszú-hosszú sorban állás után lehet bejutni, a 2-3 órás várakozás minden esetben garantált.
Kevésbé ismert helyek
A balinéz vallási kultúra hihetetlenül gazdag, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye területű szigeten több mint 10 000 templom áll, így a kevésbé ismert vagy teljesen ismeretlen szentélyeket is érdemes felfedezni. Utazni azért is jó, mert a városi Bali mellett a vidéki Bali is komoly élményeket tartogat. Szívből ajánlom Pemuterant és környékét, a sziget északnyugati részén található régiót, ahol viszonylag kevés a turista, de varázslatos a tengerpart és a korallzátonyok. Amed teljesen vidékies, itt apró halászfalvakat találunk, az angol nyelvű idegenvezetés hiányát a régió természetes szépsége orvosolja. A rizsföldekkel ölelt Sideman nagyon hasonlít Ubudra, de még nem turistásodott el – mindenképpen érdemes meglátogatni.
Nasi goreng mindenhol
A legnépszerűbb helyi étel a sült rizs, amit a kötelező zöldségek mellett legfőképpen csirkével, rákkal, hallal, egyéb tengeri alapanyagokkal gazdagítanak. A rák egyenárban van a csirkével, a csirke pedig helyi viszonyok közt is olcsónak számít, vagyis a tengeri ételek rajongói igencsak jól fognak járni Balin. Mivel a sziget domináns vallása a hinduizmus, sertést is fogyasztanak, és nagyon szeretik: ünnepi ételnek számít a malacból készült babi guling.
Ajándék az isteneknek
A helyiek életvitelében kulcsfontosságú a rituális felajánlások szerepe: az átlagos balinéz nyugati mércével mérve roppant alacsony jövedelmének legalább felét költi az isteneknek szánt ajándékokra. A közterületeken lépten-nyomon oltárok és apró szentélyek találhatók, amiket napi háromszor töltenek meg változatos áldozati ajándékkal: étellel, virágokkal, füstölőkkel, egyéb élvezeti cikkekkel. Ezeket a felajánlásokat mindenki tiszteletben tartja, nem fosztogatják az oltárokat.
Mindent (is) ünnepelnek
Vallási események, fesztiválok, ceremóniák, rituálék; ezek határozzák meg Balin a helyiek életvitelét. Megünneplik az isteneket (ez önmagában is hatalmas katalógus, és senkit se hagynak ki), a mitológiai és történelmi eseményeket, külön ünnepe van az elemeknek, mint a föld, a víz, a tűz és a vas. Utóbbi ceremóniák közül számomra a vas ünnepe a leginkább figyelemreméltó: évente kétszer minden autót és motorkerékpárt virágokba öltöztetnek, és egyesével áldják meg az összes gépjárművet. Emellett a borászati eszközöket (prés, palackozó, tartály) is megáldják, valamint minden olyan gépet, ami fémből van. Ezen felül megünneplik a teliholdat, minden településen tartanak falunapokat, nagyon nagy jelentősége van a temetéseknek, és ennél is nagyobb a házasságkötéseknek. Itt egy esküvő, ha szerény, ötszáz fővel zajlik, de ha komolyan veszik a lagzit, akkor minimum kétezer ember fordul meg a ceremónián.
Jobbkézszabály
Balin nem jó balkezesnek lenni. A bal kéz ugyanis, hasonlóan sok más ázsiai kultúrához, tisztátalannak számít. Nem szabad bal kézzel átadni semmit (pl. taxisnak fuvardíjat), bal kézzel mutatni valamire, bal kézzel érinteni tárgyakat. Ha átnyújtanak valamit, bal kézzel átvenni kifejezett sértés, tiszteletlenség a másik féllel szemben, szóval a balkezesek egyértelműen hátrányban vannak a szigeten.
Közlekedj türelmesen!
Akár csoportban, akár egyénileg érkezik az utazó, sofőrre lesz szüksége. A helyiek közül csak a tehetős társadalmi réteg tagjai rendelkeznek autóval, a legtöbb kocsi a turisták miatt fut, a helyiek többsége motorkerékpárt használ (az autóbérlés érdemi alternatívája a motorkerékpár-bérlés, amit csak ajánlani tudok). A gépesített közlekedés eléggé sajátos módon zajlik, amit európai fejjel gondolunk a távolságok autóval történő leküzdéséről, azt jobb, ha gyorsan elfeledjük: itt 40-50 kilométer megtétele egy teljes napba is telhet. Az úthálózat fejletlen, lépten-nyomon forgalmi korlátozások gátolják a haladást, a forgalmi dugó permanens állapot errefelé. Közlekedési szabályok, ha vannak is, betartva biztos nincsenek; ha esetleg mégis, akkor sem járulnak hozzá a zökkenőmentes ügymenethez (pl. piros lámpánál autó kanyarodhat balra). A helyi közlekedés zsúfolt, kusza, tempóhiányos, de mindez igazi trópusi kedéllyel zajlik.
Babonák és esetlen házasságszédelgések
A helyiek vallási buzgalom dolgában felülmúlhatatlan teljesítményt nyújtanak, európai szemmel nézve: elképesztően babonás népek. Bármi történjék velük, az istenek akarata szerint történik, és ha valami rossz történik, azt isteni büntetéseként fogják fel. Ez eredményezhet bizonyos nehézségeket: az elkövetett hibákat nem tanulással vagy alkalmazkodással próbálják megoldani, mert a felsőbb hatalmak megnyilatkozásait nem lehetséges világi problémaként kezelni.
A balinézek női és férfi vonalon egyaránt hajlamosak a házasságszédelgésre, a külföldivel kötött frigyet úgy kezelik, mint az életminőségüket látványosan megemelő, szerencsés fejleményt. A helyi hölgyek rendszeresen kezdeményeznek fehér férfiaknál, és a balinéz uraságok is kitüntetett figyelemmel kezelik a nyugati nőket. Mindezt nem agresszívan teszik, kifejezetten esetlenek, néha bájosak, szóval senki sem fog megharagudni rájuk emiatt.
Fotók: Gajdics Péter
Gajdics Péter/ KéK Travel