Nyugdíjbiztosítás, mint lakossági befektetés

Facebook
Twitter
LinkedIn
Az állampapírpiacon elérhető hozam nyugdíjbiztosításokkal is realizálható.

Kiemelkedő hozam
A mögöttünk álló időszakban a lakossági befektetések fókuszába az állampapírpiac került, köszönhetően a jegybanki alapkamatok emelkedésének. Miután az állampapírokkal inflációkövető hozamot lehetett elérni, ez a befektetési forma vált a legvonzóbbá, de az infláció csökkenése a jegybanki alapkamat folyamatos mérséklődését eredményezi, ezért a jövőben az állampapírok alacsonyabb hozamot fognak produkálni.
Ha hasonló mértékű, 20 százalékos hozamot szeretne elérni lakossági befektetőként, érdemes mérlegelnie a nyugdíjbiztosítások kötését. Abban az esetben, ha a kisbefektető nyugdíjbiztosításba fekteti tőkéjét, az előző év felhalmozásának 20 százalékát, éves szinten maximum 130 000 forintot igényelhet vissza SZJA-visszatérítés formájában. Ezen befektetési forma fontos előnye az állampapírokkal szemben, hogy a hozam rögzített, nem befolyásolja a jegybanki alapkamat mértéke.

Biztonságos befektetés
Az ügyfelek által megfogalmazott aggályok leggyakrabban a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos eseményekre hivatkoznak. Fontos tudni, hogy a nyugdíjbiztosítás és a magánnyugdíjpénztár alapvetően eltérő konstrukciók: a magánnyugdíjpénztárba adózás előtti jövedelemből történtek befizetések, a nyugdíjbiztosítás pedig az adózott jövedelemből kerül finanszírozásra. Ennélfogva a nyugdíjbiztosításra nem vonatkoznak azok a kockázatok, amelyek a magánnyugdíjpénztárak működését jellemezték: a nyugdíjbiztosítás nem államosítható.

Kisvállalkozóknak különösen megéri

A nyugdíjbiztosítás kiemelkedően kedvező lehetőségeket kínál azon kisvállalkozók számára, akik a KATA-adózás hatálya alá esnek. Ezek a vállalkozók nem fizetnek személyi jövedelemadót, így nyugdíjba vonulás esetén csakis minimálinyugdíjra számíthatnak. Erre problémára nyújt hatékony megoldást a nyugdíjbiztosítás kötése. A vállalkozó megteheti, hogy biztosítotti jogviszonyt hoz létre, amelyben szerződő félként olyan személyt nevez meg, aki alkalmazotti jogviszonyban áll. Ilyen esetben az SZJA visszaigénylés a szerződő fél által befizetett adóból történik, vagyis a biztosított fél a szerződő fél befizetését igényli vissza – a törvény által garantált konstrukció hasonlít a lakástakarék-pénztárak által kínált szerződésre,

 

További előnyök
A nyugdíjbiztosítások olyan piaci befektetések, amelyek nem igényelnek aktív menedzsmentet a biztosított fél részéről. Az sem elhanyagolható, hogy a nyugdíjbiztosítás esetében mindig a szerződés megkötésekor érvényben lévő nyugdíjkorhatár a meghatározó; a nyugdíjkorhatár később emelkedhet, de a biztosított fél a szerződésben meghatározott életkortól jogosult a kifizetésekre.

 

Kovács Ferenc
Személybiztosítási szakember